Wybór karmy dla psa

Dobór odpowiedniej karmy dla naszego pupila to jeden z najważniejszych elementów w początkowych etapach jego życia. W momencie odejścia szczeniaków od mleka matki zaczynamy je przeważnie karmić ugotowanym kurczakiem, ryżem i warzywami. Stopniowo zaczynamy dodawać suchą karmę, z czasem zwiększając jej ilość.

Podawanie psu suchej karmy jest najwygodniejsze, dlatego najczęściej wybierane jest przez właścicieli czworonogów. Przed zakupem suchej karmy warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, żeby wybrać pełnowartościową i zawierała wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

 1. Wybór karmy odpowiedniego dla wieku naszego pupila. Podział karmy według wieku, nie jest tylko chwytem marketingowym. Pokarm dla szczeniąt zawiera składniki wspomagające jego prawidłowy rozwój i wzrost, natomiast dla starszych psów mikroelementy wspomagające trawienie.
 2. Zwróćmy uwagę przy wyborze karmy czy nasz zwierzak nie ma problemów z zębami, nie ma alergii na którykolwiek ze składników czy problemów ze skórą. Na opakowaniach znajdziemy informacje i oznaczenia odnośnie składu, możliwych alergenach zawartych w karmie i witaminach wspomagających leczenie chorób w jamie ustnej.
 3. Unikajmy karmy z napisem „o smaku mięsa”, nawet jeśli posiada niską cenę. W większości przypadków będzie to mało wartościowy pokarm dla naszego pupila. Unikniemy w ten sposób możliwych problemów z żołądkiem naszego zwierzaka. Znajdziemy na nich przeważnie informację o zawartości mięsa do 4%. Pełnowartościowy pokarm powinien być oznaczony jako „karma mięsna”.
 4. Skupiając się na składnikach karmy, zwróćmy uwagę na 5 pierwszych pozycji. Idealna karma dla naszego pupila zawiera na 3 pierwszych pozycjach mięso. Jeśli pojawi się 1 raz, nie będzie to dobra karma dla naszego zwierzaka. Podobnie ma się sprawa ze zbożami, jeśli występuje w przeważającej ilości, również ją odrzućmy. Układ pokarmowy psów nie jest przystosowany do nadmiaru glutenu.
 5. Dodawanie zbóż, głównie kukurydzy czy pszenicy do suchej karmy to powszechnie stosowany zabieg, mający na celu dopełnienie składu karmy. Są to popularne alergeny więc ich stosowanie, wywołuje kontrowersje. Obecnie coraz więcej zwierząt zmaga się z różnego rodzaju alergiami pokarmowymi. Prowadzić to może nie tylko do świądu skóry czy obniżenia odporności, ale również do nadpobudliwości czy agresji.
 6. Czytając składy karmy odrzucajmy te, które zwierają:
  ◦ nieokreślone składniki takie jak „drób”
  ◦ sztuczne barwniki,
  ◦ wszelkiego rodzaju substancje słodzące i cukier,
  ◦ dodatki smakowe,
  ◦ nadmiar konserwantów: BHA, BHT, galusan propylu czy etoksyquina (wszystkie one są rakotwórcze).
 7. Unikajmy ładnie wyglądających, kolorowych przysmaków w słodkich kształtach. Zielona barwa takiej kostki nie świadczy o tym, że zawiera w sobie szpinak czy inne zielone warzywo. Informuje nas tylko o stopniu, w jakim zostały przetworzone składniki pierwotne. Sugerujemy tutaj wybierać te brzydsze i mniej „apetyczne” z naszego punktu widzenia smakołyki. Mieląc mięso i warzywa uzyskamy raczej mało ciekawy szaro-bury kolor. Jednak dla naszego pupila barwa będzie tutaj obojętna, jednak jeśli uniknie problemów z żołądkiem, będzie bardziej szczęśliwy.
 8. Wybierając karmę dla naszego pupila, pamiętajmy o odpowiednim pojemniku, w którym będziemy mogli ją przechowywać. Sugerujemy tutaj wybór pojemników z tworzyw sztucznych stworzonych z myślą o przechowywaniu pokarmów. Zapewni nam to odpowiednie warunki do przechowywania karmy. Nie zwilgotnieje i nie spleśnieje oraz nie dostaną się do niej niepożądane substancje w wyniku reakcji z plastikiem.