Psi wzrok

Doskonały węch to główny zmysł każdego czworonoga. Jednak czy zastanawialiście się jak psy, widzą nas i otaczający je świat?

Jeden z mitów, mówi nam, że psy widzą świat w kolorach białym i czarnym. Jest w tym stwierdzeniu odrobina prawdy. Bo rzeczywiście psy w przeciwieństwie do człowieka, mają zaburzoną zdolność postrzegania kolorów, chociaż nie jest to widzenie monochromatyczne, jak niektórzy twierdzą. Psie oko bardzo słabo dostrzega odcienie zieleni, dlatego zamiast koloru zielonego widzi kolor biały. Dominującymi kolorami w psim oku są żółty oraz niebiesko-fioletowy. Psi obraz w porównaniu do obrazu, jaki widzimy na co dzień jest nieco spłaszczony, nieco ciemniejszy, jednak wciąż jest to postrzegania świata w kolorach. Wzrok dla psa jest tak samo ważny, jak dla człowieka, jednak jeszcze lepiej wyostrzony narząd węchu stał się dla psów głównym zmysłem.

Postrzeganie otoczenia za pomocą wzroku u psów i ludzi bierze się z różnej budowy oka. Siatkówka oka u człowieka wyposażona jest w 3 komórki, które odpowiadają ze rozróżnianie barw, są to kolory zielony, niebieski i czerwony. Oczy naszych zwierzaków z kolei wyposażone jest tylko w 2 takie komórki i dostrzega barwy żółte i niebieskie. Prościej mówiąc psy widzą świat w takich samych barwach jak człowiek cierpiący na daltonizm, czyli osoby niedostrzegające jednej lub wielu barw.

Psy podobnie jak ludzie, dostrzegają jasność obiektów. Porównać to można do oglądania przez nas filmu czarno-białego. Obraz widziany przez psy jest mniej jaskrawy niż widziany przez ludzi, spowodowane jest to mniejszą zdolnością rozróżniania stopnia jasności u naszych czworonogów. Również ostrość obrazu u psów jest mniejsza niż u ludzi. Tę różnicę możemy porównać do oglądania rozmytych zdjęć.

Wbrew krążącym opiniom nawet wśród osób, które na co dzień zajmują się psami, nasze czworonogi całkiem dobrze postrzegają świat za pomocą wzroku. Zdolność widzenia jest dyskredytowana z powodu porównań z doskonałym węchem, niż z powodu, że jest dla czworonogów mało użyteczna.