Obroża czy szelki? Co wybrać dla swojego psa

Właściciele psów prowadzą zażarte dyskusję co wybrać dla swojego psa na czas spacerów obrożę czy szelki? Jedna i druga grupa, posiada swoje argumenty za i przeciw. Co będzie jednak lepsze dla naszego pupila? O tym zadecydować musimy sami. Najważniejsze jest prawidłowe dobranie obroży czy szelek dla naszego pupila, ponieważ źle użyte szelki czy obraża, mogą sprawić naszemu zwierzakowi ból i spowodować urazy.

Kto powinien zainwestować w solidną obrożę?

Korzystając z obroży mamy większą kontrolę nad naszym psem. To w głowie zwierzęcia podobnie jak w przypadku ludzi, znajdują się wszystkie narządy odpowiedzialne za zachowanie psa. Dzięki obroży mamy większą kontrolę nad głową psa, a więc większą kontrolę nad jego zachowaniem. Obroże polecamy dla właścicieli dużych i silnych psów, również dla psów reaktywnych oraz agresywnych. Na początku przygody z nauką chodzenia na smyczy, obroże polecamy również dla szczeniaków.

Komu polecamy szelki?

Jeśli jesteśmy aktywni fizycznie i chętnie zabieramy ze sobą naszego pupila na przebieżkę, polecamy szelki. Dobrze dobrane szelki będą idealnym rozwiązaniem w przypadku biegu z psem czy jazdy na rowerze. Odpowiednio dobrane szelki, dobrze dopasowują się do ciała psa, więc nie ma problemu z naciskiem na tchawicę. Również dla psów z krótką szyją lepiej sprawdzą się szelki. W takim przypadku nisko założona obroża powodować może ucisk krtani czy tchawicy. Szelki świetnie sprawdzają się również przy nauce chodzenia szczeniaków na luźnej smyczy.

Jak widać ciężko powiedzieć, co jest lepsze dla naszego zwierzaka obroża czy szelki. Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie dobrze dopasowanych i wytrzymałych szelek i obroży. Zawsze będzie można używać ich zamiennie, dając sygnał naszemu psu, co się zaraz będzie działo. Ważne jest również, że bez względu na co się zdecydujecie i zaczepieniu adresówki do obroży i szelek.