Komendy, których warto nauczyć szczeniaka

Zdecydowaliśmy się na zakup psa i nasz wybór padł na szczeniaka. Jest już u nas w domu, skacze, szarpie i podgryza wszystko, co stanie mu na drodze. Jego spojrzenie sprawia, że nie jesteśmy w stanie mu odmówić i chcemy mu pozwolić na wszystko. Jednak już od najmłodszych lat powinniśmy wpoić mu 5 komend, które powinien znać i zasady, które musi przestrzegać.

1. Przywołanie, czyli komenda „do mnie”

Komendę tą powinien znać każdy pies, dlatego warto od niej zacząć naszą naukę ze szczeniakiem. Lepsze opanowanie i stosowanie się do tej komendy da naszemu pupilowi więcej swobody w trakcie spaceru. Zapewni to większe bezpieczeństwo naszemu zwierzakowi i da nam pewność, że przybiegnie do nas za każdym razem, gdy będzie biegał po parku bez smyczy. Psy w młodym wieku, odczuwają ogromną potrzebę podążania za człowiekiem, warto więc wykorzystać ten fakt w trakcie codziennego treningu. Wraz z upływem lat psy stają się coraz bardziej niezależne, więc warto, jest umocnić w naszym pupili chęć podążania za człowiekiem, przebywania w jego towarzystwie w jego początkowych etapach życia.

2. Podążanie za człowiekiem, zwracanie uwagi na sygnały neutralne.

Warto nauczyć młodego psa reagowania na neutralne sygnały jak np. cmoknięcie. Sprawi to, że nasz pupil będzie zawsze podążał za nami. Poprawi to komfort spacerów na smyczy zarówno u nas, jak i u psa, nasz zwierzak będzie reagował na ten sygnał nawet w momencie, gdy pojawią się elementy rozpraszające. Zaczynając tego typu ćwiczenia, uczmy psa reagowania w łatwiejszych warunkach, stopniowo dodając nowe elementy rozpraszające. Ostatni etap treningu powinien odbywać się ze smyczą. Stanie się ona dla naszego pupila kolejnym elementem rozpraszającym, nie będzie to powodowało narastającej frustracji u naszego pupila. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której pies będzie szarpał lub ciągnął za smycz.

3. „Na miejsce”

Ważna komenda do nauczenia w domu. Wyeliminuje to uciążliwe zachowania u naszego zwierzaka. Nie każdy przepada za psami, niektórzy się ich boją nawet jak są małe. Wydając komendę „na miejsce”, unikniemy skakania na naszych gości, stania przy stole i żebrania o jedzenie czy zbyt uciążliwego powitanie domowników. Rozpoczęcie treningu w młodym wieku da nam większą kontrolę nad zachowaniem naszego pupila. Dzięki tej komendzie wykluczymy niepożądane zachowania u naszego psa. Będzie to dla niego jasny komunikat jak, powinien się zachować i co zrobić, kiedy pojawią się nowe osoby w naszym domu. Pamiętajmy, że jest to proces długotrwały więc warto go rozpocząć jak najszybciej.

4. „Nie”

Dzięki temu pies pozna, jakie są jego granice i jakie zasady go obowiązują. Psy na początku swojego życia uwielbiają podgryzać wszystko, co im stanie na drodze, nasze ręce, nogawki, ciapy czy stojące samotnie buty. Wydając za każdym razem komendę „nie”, gdy nasz pupil zaczyna nas podgryzać i tym samym przerwiemy jego zachowanie, nauczymy go, że zachowując się w ten sposób, straci to, do czego dąży. Wydawanie i stosowanie się do komendy „nie” będzie niezwykle istotne dla naszego pupila w jego dorosłym życiu. Dzięki wprowadzeniu zasady, którą nasz zwierzak będzie musiał przestrzegać ułatwi nam to wspólne życie.

5. „Łap” i „Puść”

Komendy te stosujemy przeważnie w trakcie zabawy z naszym pupilem. Nauczenie komendy „łap” w trakcie zabawy szarpakiem czy szmatką, spowoduje ustalenie jasnych reguł, które będą w trakcie zabawy obowiązywać. W trakcie tej zabawy zaspokoimy u naszego psa instynkt łowiecki, czyli pogoń za czymś, złapanie i przeciągniecie. To również idealny sposób na zapewnienie odpowiedniej dawki energii, jaką potrzebują młode psy. W tej sytuacji bawimy się z psem na naszych zasadach, to my decydujemy, kiedy pies rozpoczyna polowanie, a kiedy ma oddać nam zabawkę. Jak największa ilość czasu poświęcona naszemu pupilowi ograniczy podgryzanie naszych dłoni, kapci czy mebli w naszym domu.

Pamiętać należy, że podczas codziennych treningów i nauki naszych szczeniaków najważniejsza jest nasza cierpliwość i codzienna konsekwencja. Dodatkowe nagradzanie podczas treningu za pomocą nagród i pochwał, wzmocni jego naukę i spowoduje, że szybciej opanuje wydawane mu komendy.