Jak dbać o psie uzębienie?

Statystyki prowadzone przez lekarzy weterynarii wskazują problemy z uzębieniem jako jeden z najczęstszych problemów, z jakimi borykają się psy. Zaczyna się od kamienia nazębnego, który nieusuwany powoduje choroby przyzębia. Co zrobić, żeby uchronić naszego czworonoga przed problemami z kamieniem nazębnym?

Podając naszym pupilom duże ilości suchej karmy, narażamy ich na odkładanie się kamienia nazębnego. Przyczyną tego są zawarte w suchej karmie węglowodany. Podobnie jak wszyscy mięsożercy tak i u psa ślina nie zawiera w sobie enzymu amylazy, która jest odpowiedzialna za rozkład węglowodanów. Odkładające się resztki pokarmu podobnie jak u ludzi powodują powstawanie cienkiej warstwy osadu nazębnego, która z czasem staje się coraz twardsza. Brak higieny jamy ustnej u psów powoduje nieświeży oddech, choroby dziąseł i zębów (zaczerwienienia, krwawienie z jamy ustnej czy niechęć do jedzenia z powodu bólu zębów i pyska).

Skuteczne zapobieganie odkładania się kamienia nazębnego związane jest bezpośrednio z dietą. Poleca się stosowanie diety bogatej w surowe mięso i kości. Karmione w ten sposób psy nie mają problemu z kamieniem nazębnym. Dieta ta jest uboga w węglowodany, więc nie odkładają się na zębach. Wpływ na to mają również kości najlepiej cielęce prócz czyszczenia zębów, stymulują pracę mózgu.

Jednak gdy się spóźnimy i kamień nazębny pojawi się, należy go usunąć w przychodni weterynaryjnej. Usunięcie kamienia w odbędzie się pod znieczuleniem więc nie, będzie to duży stres dla naszego czworonoga.