Jak dbać o psią sierść?

Codziennie dbanie o sierść naszych pupili pozwoli nam zaoszczędzić sporo czasu na sprzątanie w domu, ale też pozwoli nam zachować dobry stan sierści u naszego pupila. Dotyczy to głównie psów długowłosych. Czesanie może nam zająć czasami kilka godzin, zwłaszcza jeśli nasz pupil jest sporych rozmiarów.

Pielęgnacja wewnętrzna

Chcąc zadbać o piękną i zdrową sierść naszego psa, powinniśmy zatroszczyć się o jego zdrowie oraz równowagę fizyczną i psychiczną. Dużą rolę ma tutaj prawidłowe odżywianie. Dieta powinna być zbilansowana oraz wartościowa. Żeby wzmocnić zdrowie naszego pupila i zadbać również tym samym o jego sierść, możemy dodać do karmy witaminy oraz oleje zarówno roślinne, jak i z łososia.

Pielęgnacja zewnętrzna

Dbanie o sierść naszego psa podzielić możemy na kilka czynności. Czesanie, kąpiele czy strzyżenie często pochłaniają dużo czasu i nierzadko pieniędzy. Należy je jednak wykonywać systematycznie, aby zapewnić naszemu psu odpowiedni komfort. Dotyczy to zwłaszcza psów długowłosych.

Kąpiele

Parę lat temu wśród właścicieli psów krążył mit odnośnie częstotliwości kąpieli, mówiący, że psy powinno kąpać się jak najrzadziej. Obecnie na półkach sklepowych znajdziemy preparaty dostosowane do odpowiedniej rasy psa, rodzaju i długości sierści. Przeważnie są to produkty specjalistyczne i delikatne dla naszych pupili. Ważne jest od małego budowanie u psa pozytywnych skojarzeń związanych z kąpielą poprzez częstowanie smakołykami przed i w trakcie kąpieli. Wyjdźmy na dłuższy spacer przed kąpielą, żeby pies miał odpowiednio dużo czasu na załatwienie swoich potrzeb fizjologicznych. Nie wychodźmy z domu na spacer po kąpieli szczególnie w zimniejsze dni, unikniemy w ten sposób ryzyka przeziębienia u naszego pupila. Sugerujemy również suszenie pas w łazience, unikniemy w ten sposób biegania mokrego psa po całym mieszkaniu i wycierania się o meble. Idealnie byłoby przyzwyczajać psa od małego do suszarki, daje ona najlepszy efekt w czasie suszenia.

Czesanie

Sierść u psów o wiele łatwiej rozczesuje się, gdy jest wilgotna. Warto więc robić to w trakcie kąpieli albo używać do tego celu spryskiwacza z wodą. Czesanie wysuszonej sierści prowadzi do osłabienia sierści i uszkodzenia włosów, gdyż podobnie jak u ludzi jest on wtedy bardziej łamliwy. Nie zalecamy również zbyt częstego czesania, nie dopuszczajmy do powstania kołtunów. Warto też rozejrzeć się za dobrą szczotką, dobraną do sierści naszego pupila.

Strzyżenie

Podobnie jak strzyżenie u ludzi wymaga wprawy oraz delikatności, dlatego wielu właścicieli psów decyduje się na wizytę w salonie dla psów. Niektóre rasy nie wymagają strzyżenia, jednak dla innych jest to kwestia nie tylko samej wygody, ale i zdrowia. Jeśli jednak sami zdecydujemy się na strzyżenie, uważajmy, żeby nie doprowadzić do zranienia naszego pupila oraz żebyśmy nie narazili go na niepotrzebny stres. Strzyżenie może narazić naszego psa na uszczerbek psychiczny, jak i fizyczny. Zrezygnujmy z tego zabiegu, jeśli pies jest chory lub osłabiony. Podobnie jak przy kąpieli, warto przyzwyczajać naszego pupila do strzyżenia już od szczeniaka, budując przy tym pozytywne skojarzenia.