Higiena psa po spacerze

Deszczowa pogoda szczególnie jesienią oraz wczesną wiosną stawia nie lada wyzwanie przed właścicielami czworonogów w kontekście dbania o ich codzienną higienę. Czy jest możliwe utrzymanie naszego psa w czystości, nie używając codziennie szamponu?

Warto w trakcie dbania o higienę naszego psa pamiętać o kilku ważnych kwestiach, które wyeliminują negatywny wpływ na stan skóry i sierści.

Ważne jest używanie kosmetyków przeznaczonych dla zwierząt. W sklepach zoologicznych mamy do wyboru szampony uwzględniające rasy, kolory czy strukturę sierści. Stare szampony mogą doprowadzić do uczulenia na skórze naszego pupila.

W przypadku gdy nasz pies posiada długą sierść, dbanie o higienę zajmuje nam więcej czasu. Psy z krótką sierścią nie wymagają, aż tak częstych kąpieli. W ich przypadku gdy brud wyschnie, powinien sam się wykruszyć. W przypadku ras takich jak yorki czy maltańczyki to rasy, które wymagają zdecydowanie więcej uwagi odnośnie dbania o higienę. Podobnie sprawa ma się w przypadku psów wystawowych, ograniczenie kąpieli jest niemożliwe.

W sprzedaży dostępne są suche szampony, nadające się idealnie dla psów szorstkowłosych w trakcie wystaw. Polecany jest również dla psów na stałe zamieszkujących na dworze. Kąpiel pozbawia psa
warstwy tłuszczowej, która ochrania przed zimnem. Jeśli nie mamy możliwości zabrać psa na kilka dni do domu po kąpieli, użycie suchego szamponu wydaje się być rozwiązaniem idealnym. Suchy szampon należy wetrzeć w sierść psa i po kilku minutach wyczesać. Jednak w przypadku suchego szamponu nie mamy możliwości dobrania do koloru czy rodzaju sierści naszego czworonoga.